Description
Product Details
RS PRO Double Sided PE Foam Tape for Mounting Applications
A self-adhesive PE Foam backed tape ideal for both indoor and outdoor mounting applications. Manufactured with a high performance modified Acrylic adhesive delivering an immediate bond with smooth, rough and irregular surfaces.
The foam tape ensures a tight, long-lasting bond and is ideal for mounting mirrors, name plates, profiles and hooks without any need for additional need for screws or glue.
Features and Benefits
PE foam tape
High performance modified Acrylic adhesive
Double sided
Suitable for indoor and outdoor use
180% elongation
Why RS PRO?
RS PRO is the own brand of RS, offering professional quality products and solutions across all industries and technologies. Our product range is rigorously tested, inspected, and audited against demanding international standards to provide you with industrial-grade quality, at the right price. Making RS PRO your smart choice.
Specifications
| Width | 25mm |
|---|---|
| Thickness | 1mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 10 N/cm |
| Foam Density | 67kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Modified Acrylic |
| Tensile Strength | 13.5N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |






leah_blossom –
Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than I expected. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Joseph J. –
Everything was smooth and fast. Very easy to use.
James T. –
Super practical.
Claudia –
Super fast delivery, thank you. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Great product, worth every cent. Easy to use, without making a mess.
Caroline –
Feels nice to use at home.
marvin88 –
Works just as advertised. Practical and useful.