Description
Product Details
RS PRO Strong Acrylic Foam Tape
Looking for strong foam tapes? then consider this superb foamed acrylic tape from RS PRO. As part of our highly popular VST series this tape is ideal for bonding low surface energy plastics, offers amazing bond strength on polystyrene, polypropylene, and various substrates.
Why would you choose this foam tape?
This double-sided foam tape is 1.1 mm thick and coated with a modified acrylic pressure-sensitive adhesive. A high-density visco-elastic foam that can replace mechanical fixings and spot welding of metals.
Features and Benefits
- Exceptional bond strength
- Load bearing capability
- Excellent vibration
- Shock absorbency
Construction
- PE Liner
- Acrylic adhesive coating – Acrylic foam – Acrylic adhesive coating
Specification
- Length: 33 m
- Width: 25 mm
- Thickness: 1.1 mm
- Colour: Black
- Red PE Liner
What do you get?
- RS PRO VST 5110B 25mm x 33m Black Foam Tape, 1.1 mm Thick
How to choose the right double-sided foam tape
There are many types of double-sided adhesive foam tape from general-purpose to specially formulated. Selecting the right product to suit the application is very important. Browse the RS PRO range of foam tapes using the improved filters to reach your ideal solution.
Applications
- Substrate bonding
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.10mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Foam Density | 850kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 68N/cm |
| Maximum Operating Temperature | 121°C |
| Series | VST |






Zoé W. –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Not too big, not too small, just perfect. Very fast delivery, thank you.
Camilla V. –
Very satisfied, it’s even better than I expected. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Easy to use, without making a mess.
Leonardo K. –
Practical and functional. Fits perfectly. Would buy again.
Jackson –
Feels durable and well built. Great purchase. Perfectly packaged.
Lucas –
Very good build quality.
caroline.x –
Very satisfied, it’s even better than I expected. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Pleasant to use at home.
mia_grace –
Easy to use, without making a mess.
claudia_it –
This solved my problem completely! Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
Nathan T. –
Perfectly as described.
olivia_jane –
Feels nice to use at home. It completely solved my problem! Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Philipp Q. –
Would buy again. Practical and functional. Product as described. Everything perfect, thank you.
christophe_fr –
Everything OK, recommended.
jules_fr –
Very satisfied with the purchase. Fast shipping, great service.
elijah_s –
Great item. Well packaged and delivered quickly.