Description
Product Details
RS PRO Transparent Acrylic Adhesive Tape
When it comes to acrylic foam tape look no further than RS PRO. We are proud to introduce this specially formulated double-sided adhesive tape that’s transparent and provides the very best in adhesion. Acrylic adhesive tape has superb bonding properties perfect for glass and transparent plastics, used for fascia on backlit signs.
Why would you choose this bonding tape?
Our acrylic bonding tape is part of the new VST range and is commonly used in the glass industry. When installed the tape serves a dual purpose, it will not deteriorate or discolour when it is exposed to high levels of UV rays and act as a complete moisture seal to prevent condensation.
Features and Benefits
- Acrylic foam tape
- Ideal for bonding glass and transparent plastics
- No discolouring or deterioration
- Excellent moisture and humidity sealing
- Prevents condensation forming
- Easy to use
- For use when bonding clear polycarbonate sheet for illuminated signs
Specification
- Length: 10m
- Width: 12mm
- Thickness: 1 mm
- Colour: Transparent
- Red PE Liner
What do you receive?
- RS PRO VST 4100C 12mm x10m, Transparent Foam Tape, 1 mm Thick
How to choose the right double-sided foam tape
There are many types of double-sided adhesive foam tape from general-purpose to specially formulated. Selecting the right product to suit the application is very important. Browse the RS PRO range of foam tapes using the improved filters to reach your ideal solution.
Applications
- External Applications
- Window Industry
- Sign Industry
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 10.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Transparent |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 1000kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 60N/cm |
| Maximum Operating Temperature | 150°C |
| Series | VST |






Andrew –
Excellent product. Fast and secure delivery. Arrived without any defect. Fast shipping and good quality.
Leon L. –
Good quality at a fair price. Perfect and functional. Top product, would definitely recommend.
filippo88 –
Very good experience. Works perfectly. Well-made product.
Antonia –
Great product, worth every cent. Looks even nicer in real life.
Anna K. –
Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just perfect. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
jonathan_s –
Very functional.
Claudio E. –
Excellent workmanship. Arrived on time and in excellent condition.
Isabella C. –
Pleasant to use at home. I noticed a difference after a short time!
Alexandre H. –
Great purchase, thank you.
David H. –
Delivered earlier than expected. Good quality at a fair price. Fast shipping and good quality. Fast delivery and exactly as described.