Description
Product Details
RS PRO White Acrylic Adhesive Tapes
From the RS PRO HB range a series of white 1 mm thick polyethylene foam tape double-sided coated with a high-grade acrylic pressure sensitive adhesive. These tapes act as a fixing and sealing product with dust, water and moisture sealing properties making them ideal for metals, plastics and various substrates.
Features and Benefits
- Foam tape
- Acrylic adhesive
- Double coated
- Moisture and humidity resistance
- Vibration dampening
- Excellent bonding properties for low surface tension substrates
Specification
- Length: 50 m
- Width: 19 mm
- Thickness: 1 mm
- Colour: White
RS PRO White Acrylic Adhesive Tapes Variants
- Length 50 m, Width 19 mm; RS stock no: 224-3440
- Length 50 m, Width 25 mm; RS stock no: 224-3441
How to choose the right double-sided foam tape
There are many types of double-sided adhesive foam tape from general-purpose to specially formulated. Selecting the right product to suit the application is very important. Browse the RS PRO range of foam tapes using the improved filters to reach your ideal solution.
Applications
- Ideal for bonding, attaching and mounting applications
Specifications
| Width | 25.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.0mm |
| Length | 50.0m |
| Backing Material | PE Foam |
| Colour | White |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 70kg/m³ |
| Adhesive Material | High Grade Solvent Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Series | HB |






giovanni88 –
Very easy to use. Fast and secure delivery. Very fast shipping. Impeccable service.
chloe_23 –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Excellent product, worth every cent.
Cédric I. –
Excellent-quality product.
paula88 –
Not too big, not too small, perfect.
Klara G. –
Not too big, not too small, just right. Perfect for my needs; I’m very satisfied. I noticed the difference right away! Great product, worth every cent.
Caroline C. –
Super fast delivery, thank you. Very fast delivery, thank you. Solved my problem completely! Perfect for my needs, couldn’t be happier.