Description
Product Details
The Tesa suitable Double-sided acrylic foam tape suitable for a wide range of bonding applications. For powerful long-lasting bonds, even on material with different surface characteristics. The viscoelastic core compensates thermal elongations of bonded c
Outstanding cold shock performance down to -40 °C
In combination with out adhesion promoters a secure and reliable bond in outdoor conditions
In combination with out adhesion promoters a secure and reliable bond in outdoor conditions
Specifications
| Width | 9mm |
|---|---|
| Thickness | 2.0mm |
| Length | 18m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | ACXplus 7078 |
| Series | Tesa ACXplus 7078 |






jacob_x –
Everything excellent.
martina88 –
The quality pleasantly surprised me. The quality surprised me in a good way.
Katherine –
Excellent product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Alexandre N. –
Would buy again. Everything works perfectly so far.
franziska_b –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Pleasant to use at home. This solved my problem completely!
Elijah –
Excellent product. Reliable and stable. Better quality than I expected. Arrived on time and in excellent condition.