Description
Product Details
RS PRO Black Foam Tape, 12 mm x 15 m, 4.8 mm Thick
The medium density PVC foam tape has an easy-peel poly liner for effective and fast application. The liner also helps to prevent stretching during installation. With a thickness of 4.8 mm, the tape is self-adhesive on both sides and provides a long seal life, offering excellent resistance to weather, oxidation and ultraviolet light. The high tack adhesive requires no curing and ensures the sealant is held solidly in place.
Highly versatile and easy to use, RS PROs foam adhesive tape is also suitable for vibration damping and the reduction of sound transmission. It can be commonly found in manufacturing equipment and factories.
Features and Benefits
• Medium-density PVC foam backed
• Sticks well to most surfaces
• Fast and easy to use
• Width of 12 mm
• Thickness of 4.8 mm
• Length of 15 m
RS PRO
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 4.80mm |
| Length | 15.0m |
| Backing Material | PVC Foam |
| Colour | Black |
| Foam Density | 240kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 60N/cm |






Laurent X. –
No reason to complain.
Christopher –
Solid build quality. Excellent service.
theresa_x –
Pleasant to use at home. I was skeptical, but now I order regularly. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
luis88 –
Well-made product.
Jannis –
Fast shipping, perfect product. Easy to assemble. Solid build quality. Perfect in every detail.