Description
Product Details
3M Foam Tape, Acrylic Backing, 0.6mm Thickness – VHB LSE Series – LSE-060WF 19X33
Roll out this double-sided foam tape from 3M when you need to attach two surfaces together. Its acrylic adhesive has a high adhesion strength between 24 and 30N/cm to deliver a secure bond. As the tape works without a primer, you don’t need to prep your materials, saving you time and effort. You can use it with materials such as metals, composites and plastics, so it’s a versatile option to keep in your toolkit.
Features & Benefits
• Wide short-term operating temperature range of 0°C to +150°C for use in demanding environments
• Supplied on a roll of 33m for use in multiple jobs
• Supplied on a roll of 33m for use in multiple jobs
Applications
• Robotics systems
• Packaging facilities
• Building signage
• Packaging facilities
• Building signage
How do I remove double-sided tape from a surface?
You can remove double-sided tape like this by applying localised heat to the surface. This weakens the adhesive so you can peel the tape off without a hitch.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.60mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 30 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 715kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 55.8N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +150 (Short Term)°C |
| Model Number | LSE-060WF |
| Series | VHB™ LSE |






Léo –
Very happy with the purchase, works great.
felix_x –
Top quality, fast delivery. Very happy with the purchase, works great. Solid product, would buy again. Very practical.
federico_it –
Great service and product.
elena_h –
Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than expected.
Carlo –
Easy to use and very practical. Very fast shipping.
Claudio K. –
Everything in perfect condition. Very good build quality. Fast delivery, good workmanship.
claudio_it –
Better than I thought; I’m satisfied. Just as it should be. Top quality, fast delivery. Everything OK, recommended.
Maddalena –
Looks even nicer in real life. Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me. Really noticed a difference after using it!
zoe_paris –
I noticed a difference after a short time!
Dominik Y. –
Clear recommendation.
elena_bella –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! No unpleasant smell; I really like that.