Description
Product Details
3M Foam Tape, Acrylic, Double-Sided – VHB Series – LSE-060WF 12X33
Need to fill gaps, absorb mechanical stresses and seal against water, moisture and dust? This strong double-sided foam tape from 3M has got those jobs covered. With its adhesion strength of 30N/cm, you can be sure of a durable bond with common surfaces, including plastics, paints and metals, as well as glass. Virtually invisible bonding gives your installation a smart appearance. You can use the tape as an easy-to-apply alternative to mechanical fasteners or liquid adhesives.
Features & Benefits
• Short-term maximum operating temperature of +150°C means it’s suitable for use in harsh industrial environments
• Works with thin, lightweight and dissimilar materials, for versatility
• Stands up to hot, cold and cycling temperatures, UV light and moisture, making it suitable for outdoor use
• Works with thin, lightweight and dissimilar materials, for versatility
• Stands up to hot, cold and cycling temperatures, UV light and moisture, making it suitable for outdoor use
Applications
• Outdoor signage
• Transport sector
• Industrial vehicles
• Transport sector
• Industrial vehicles
Does this tape stick immediately?
This tape speeds up your production processes by providing immediate handling strength and eliminating curing time.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.60mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | White |
| Adhesion Strength | 30 N/cm |
| Foam Density | 715kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Maximum Operating Temperature | +150 (Short Term)°C |
| Model Number | LSE-060WF |
| Series | VHB™ LSE |






jackson88 –
Would buy again. Delivered earlier than expected.
Audrey –
Not too big, not too small, just perfect.
gabriele_it –
Worth every cent. Exactly what I needed. Feels sturdy. Great purchase, thank you.
markus_88 –
Perfect and functional. Easy to assemble. Arrived on time. Feels durable and well built.
Leonardo R. –
Well-made product. Everything OK, recommended.