Description
Product Details
3M Foam Tape, Acrylic Adhesive, 49N/cm Adhesion Strength – 3M 5952 19mm x 3m
Need to cover and bond surfaces in your workplace? Go for this foam tape from 3M. Its acrylic adhesive achieves a permanent joint that delivers the durability and high strength you need in rugged environments. The black tape is also virtually invisible on dark surfaces, so you can rest assured of a clean job. It’s waterproof, making it your reliable workmate for sealing off surfaces from moisture. Use this as an alternative to drilling and screwing, so you no longer have to cut holes in your materials.
Features & Benefits
• Roll length of 3m give you enough for numerous jobs
• Long-term temperature resistance up to +121°C makes it suitable for use in extreme conditions
• Long-term temperature resistance up to +121°C makes it suitable for use in extreme conditions
Applications
• Carpentry workshops
• Metalworking
• Consumer electronics
• Metalworking
• Consumer electronics
Can I use this tape outdoors?
This tape resists wear and UV, making it suitable for outdoor use.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer. 3M invented the first foam tape, they have been at the forefront of improving the properties of this tape to ensure extreme reliability, consistent durability and a consistent bond. The 3M™ VHB™ Tape is a proven alternative to rivets, screws and welding for a number of applications.
3M Tape Selector
Need advice on choosing the right Tape? Use our Product Selector to help you make the right choice!
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 1.10mm |
| Length | 3.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Black |
| Adhesion Strength | 39 N/cm |
| Foam Density | 590kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 62N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +150 (Short Term)°C |
| Model Number | 5952F |
| Series | VHB™ |






Ava –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Looks even nicer in real life. No unpleasant smell, which I really appreciate.
benedikt88 –
Works flawlessly. Excellent-quality product.
Elena K. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Pleasant to use at home.
Alexandre –
Very satisfied with the purchase. Works perfectly. Very practical and easy to use.
Rachele –
Feels nice to use at home. I noticed a difference after a short time! Very satisfied, better than I expected.
Ruby B. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Super fast delivery, thank you.
Louise –
Very effective, I noticed a change in just a week. Looks even nicer in real life. Feels nice to use at home.
anton_ber –
Very good experience. Everything’s great. Top seller. Great service, thank you.
dominik_s –
Fast delivery and exactly as described. As expected, top-notch. Received in perfect condition. Excellent quality.
Filippo D. –
Very stable. Very satisfied with the purchase. Delivers what it promises. Met my expectations.
anthony99 –
Simple and convenient.
mara_sky –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
ines_belle –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Great product, worth every cent.