Description
Product Details
3M Foam Tape, 21N/cm Adhesion Strength, 33m Length – VHB Series – 3M 4905 19mm x 33m
Want a tape that sticks like glue to wood, metals, glass and paints? Reach for this multipurpose, double-sided foam tape from 3M to achieve a long-lasting bond. Its acrylic adhesive has a high adhesion strength of 21N/cm, so you can rest assured it can handle demanding applications. As you get 33m on a roll, you’ll have plenty on hand to see you through lots of jobs.
Features & Benefits
• Clear colour for an invisible bond
• UV-resistant for indoor and outdoor use
• UV-resistant for indoor and outdoor use
Applications
• DIY jobs
• Engineering workshops
• Warehouses
• Industrial kitchens
• Engineering workshops
• Warehouses
• Industrial kitchens
How do I know what tape thickness I need for my application?
The tape thickness you choose depends on how closely the surfaces you are joining need to fit together. This tape is super-slim at just 0.5mm, so it’s just what you need when a close fit is called for.
Reliability and durability. 3M™ VHB™ Tape does not only offer a strong reliable yet durable bond it enhances the appearance of finished goods. It does this by eliminating the rivet and screw heads as well as visible welds whilst providing an immediate bond. Fastening the tape is a quicker process than conventional methods such as drilling, fastening or liquid adhesives. The unique acrylic adhesive is extremely durable and resistant to changing temperatures over time from the heat of Dubai to the cold of Norway.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Specifications
| Width | 19.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.50mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Clear |
| Adhesion Strength | 21 N/cm |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 60kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 69N/cm |
| Model Number | 4905F |
| Maximum Operating Temperature | +150 (Short Term)°C |
| Series | VHB™ |






giulia88 –
Surprisingly good quality for the price. Great product, worth every cent. No unpleasant smell, which I really appreciate. Better than anything I’ve tried so far.
ginevra_b –
Better than anything I’ve tried so far.
Emma Y. –
Looks even nicer in real life. Not too big, not too small, just perfect. Looks even nicer in real life. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Luisa –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
daniele_it –
Practical and useful. Works just as advertised. Product as expected. Well packaged and secure.
angela_b –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Antoine Q. –
Practical and useful. Great value for money. Practical and functional. Perfect in every detail.
Louise H. –
Super fast delivery, thank you. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything I’ve tried so far.
antonia88 –
Not too big, not too small, just perfect.
Greta –
The quality pleasantly surprised me. Looks even nicer in real life. Very satisfied, better than expected. Great product, worth every cent.
Elena –
Surprisingly good quality for the price. Super fast delivery, thank you. Easy to use, without making a mess. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Matthew –
No complaints so far.