Description
Product Details
Double sided nano-cell polyurethane foam
High quality UV cured acrylic pressure sensitive cross-linked adhesive
Excellent all round performance in the most demanding of applications
High quality UV cured acrylic pressure sensitive cross-linked adhesive
Excellent all round performance in the most demanding of applications
Specifications
| Width | 25.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.80mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Polyethylene |
| Colour | Black |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Foam Density | 250kg/m³ |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Model Number | HPS 080B |






diego_s –
Top product, top price. Delivery faster than expected. Everything OK, recommended.
charlotte_fr –
Very satisfied, better than I expected. Better than anything I’ve tried so far. Very effective, I noticed a change in just a week.
damien_fr –
Good fit and quality. Good build quality and reliable. Perfect from start to finish. Everything in perfect condition.
Vincenzo –
Packaging was excellent. Very satisfied with the purchase.
Julius E. –
Arrived on time and in excellent condition. Perfectly as described. Really good value for money. Top product, would definitely recommend.
Annika –
I noticed the difference right away!
jules_fr –
Very durable. Good build quality and reliable. Very fast shipping. Fast delivery, good workmanship.
carla_roma –
Easy to use, no mess at all. Very effective; I noticed a change in just one week.
nathan99 –
Exactly what I was looking for. Fast delivery, good workmanship.