Description
Product Details
Note
For more details, refer to the technical datasheet.
3M Foam Tape, Acrylic Adhesive, UV-Resistant – VHB Series – 3M GPH-060GF 25mm x 33m
Want to join workpieces without reaching for your toolkit? Put this 3M foam tape on your shopping list. It’s just 0.6mm thick, so it’s the right choice for a neat, gap-free link between materials. The acrylic adhesive delivers a consistently firm grip, making it a trusty sub for mechanical fasteners. Its foam is soft, making it easy to apply on curved or oddly shaped surfaces. You’ll find it’s a versatile sealing solution as it sticks to many materials, including metals and plastic.
Features & Benefits
• Long-term temperature resistance of up to +150°C makes it fit for use in harsh settings
• Shelf life of 24 months makes it suitable for extended storage, without loss of stickiness
• Shelf life of 24 months makes it suitable for extended storage, without loss of stickiness
Applications
• Process industry
• Machine building
• Storage facilities and warehouses
• Machine building
• Storage facilities and warehouses
Can I use this tape outdoors?
This unit is UV-resistant, so it won’t deteriorate from exposure to sunlight. This makes it suitable for outdoor use.
Reliability and durability. 3M™ VHB™ Tape does not only offer a strong reliable yet durable bond it enhances the appearance of finished goods. It does this by eliminating the rivet and screw heads as well as visible welds whilst providing an immediate bond. Fastening the tape is a quicker process than conventional methods such as drilling, fastening or liquid adhesives. The unique acrylic adhesive is extremely durable and resistant to changing temperatures over time from the heat of Dubai to the cold of Norway.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
Double Sided Foam Tapes
Specifications
| Width | 12.0mm |
|---|---|
| Thickness | 0.60mm |
| Length | 33.0m |
| Backing Material | Acrylic Foam |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 25 N/cm |
| Foam Density | 710kg/m³ |
| Single/Double Sided | Double Sided |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Tensile Strength | 62.6N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +230 (Short Term)°C |
| Model Number | GPH-060GF |
| Series | VHB™ |






lina88 –
Pleasant to use at home. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
jana_ber –
Not too big, not too small, just perfect.
Hannes –
Everything was smooth and fast. Super value for the money. Better than I thought; I’m satisfied.
amelie.s –
Great product, worth every cent. Better than anything I’ve tried so far. Very satisfied, better than I expected. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Rémi –
Very fast shipping. Good customer service. Quality is excellent.
simona_roma –
Excellent product, worth every cent.
Romane F. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Very effective, I noticed a change in just a week. Very fast delivery, thank you.
michael_x –
Recommended. Excellent material. Works just as advertised.
Ethan Q. –
Perfect from start to finish. As expected, top-notch. Better than I thought; I’m satisfied. Product as expected.
martina88 –
Very satisfied, better than expected. I was skeptical, but now I order regularly.