Description
Product Details
tesa® 53799 PE Cloth Tape
This cloth tape from tesa® is polyethylene-coated, high-grade cloth tape.
This tape is ideal for use for multiple construction and repair applications and is particularly well-used within military applications.
This tape is ideal for use for multiple construction and repair applications and is particularly well-used within military applications.
Applications:
Bundling
Packaging
Fixing, closing or covering
Repair of hoods
Splicing of awnings
Multipurpose uses within the agricultural environment
Packaging
Fixing, closing or covering
Repair of hoods
Splicing of awnings
Multipurpose uses within the agricultural environment
Features:
Water repellent
Very good adhesion to even rough surfaces
Hand tear-able with straight tear edges
Available in 8 colours: olive green, black, white, blue, yellow, red, silver, green
Very good adhesion to even rough surfaces
Hand tear-able with straight tear edges
Available in 8 colours: olive green, black, white, blue, yellow, red, silver, green
Specifications
| Colour | Green |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Extruded Cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 4.7 N/cm |
| Elongation at Break | 11% |
| Tensile Strength | 77N/cm |
| Finish | PE Coated |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 53799 |
| Model Number | 53799 |






Carter –
Excellent packaging.
Thomas Y. –
Top seller. Arrived without any defect. Everything OK.
Nicholas I. –
Great purchase, thank you. Impeccable service. Everything works perfectly so far.
chloe_23 –
Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, just perfect. Pleasant to use at home. Easy to use, without making a mess.
Carter U. –
Practical and functional. Fits perfectly.
jonas_sky –
Price matches the quality.
tim_88 –
Fast and secure delivery. Excellent product.
sammy_rae –
I noticed the difference right away!
Tristan O. –
Fits perfectly. Perfect from start to finish.
Sarah –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
Jacob I. –
Fast delivery, good workmanship. Well packaged and secure.
pietro88 –
Excellent packaging. Great service, thank you. Top quality, fast delivery. Better than I thought; I’m satisfied.