Description
Product Details
3M Duct Tape, UHMW Polyethylene Backing, 16.5m Length – 21743
This duct tape is designed for tough impact wear or sliding applications. It features a UHMW (Ultra High Molecular Weight Polyethylene) translucent film tape. The aggressive rubber resin adhesive adheres to a broad range of surfaces.
Features & Benefits
• Translucent, abrasion-resistant backing protects surfaces from wear.
• Rubber adhesive provides good initial tack for immediate bonding.
• Reduces squeaks, rattles, and other noises that is deal for applications where lubrication isnt possible due to contamination.
• Long wear life, excellent chemical and abrasion resistance.
• Rubber adhesive provides good initial tack for immediate bonding.
• Reduces squeaks, rattles, and other noises that is deal for applications where lubrication isnt possible due to contamination.
• Long wear life, excellent chemical and abrasion resistance.
Applications
• Tough impact wear or sliding applications
• Die-cutting for specific demands
• Low-friction applications requiring movement of parts/materials
• Fabricating or die-cutting into various lengths and shapes
• Die-cutting for specific demands
• Low-friction applications requiring movement of parts/materials
• Fabricating or die-cutting into various lengths and shapes
What is the shelf life of this tape?
Use within 24 months from the manufacturers dispatch date.
What temperature range does it withstand?
It can withstand maximum operating temperature of +107°C and minimum operating temperature of -34°C.
Why choose 3M?
3M are a trusted name in tapes and adhesives. Whether for industrial or even domestic applications, 3M has a tape to suit your needs. From automotive masking to office supplies, 3M tapes are relied on by millions to get the job done. RS supplies a wide range of quality 3M tapes to suit the needs of the most discerning customer.
There is no electrolytic corrosion factor associated with these products.
Specifications
| Colour | Transparent |
|---|---|
| Width | 25mm |
| Length | 16.5m |
| Backing Material | UHMW Polyethylene |
| Thickness | 0.17mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 28 N/cm |
| Elongation at Break | 470% |
| Tensile Strength | 526N/cm |
| Finish | Gloss |
| Maximum Operating Temperature | +107°C |
| Minimum Operating Temperature | -34°C |
| Trade Name | Scotch 5421 |
| Model Number | Scotch 5421 |






matteo_s –
Well packaged and secure. Great customer support.
filippo88 –
Works great.
Simona Y. –
Very satisfied, it’s even better than I expected. I was skeptical, but now I order regularly.
Jackson O. –
Practical and useful. Very robust product.
sophie_rose –
No unpleasant smell; I really like that.
Hannes –
Product arrived well packaged. Excellent packaging. Super value for the money. Simple and convenient.
stella93 –
Easy to use, without making a mess. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Been using it for 2 weeks and already see results!
Ryan E. –
Solid build quality.
beatrice88 –
The quality pleasantly surprised me. Very effective; I noticed a change in just one week.
Cristiano F. –
Well packaged and secure. Very practical. Arrived without any defect.
thomas_star –
Recommended. Perfect, nothing to say.