Description
Product Details
The Tesa Premium Acrylic Coated Colored Cloth Tape is a robust, high quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces.
Hand tearable
Exceptionally high water resistance
High tack and short dwell time
Exceptionally high water resistance
High tack and short dwell time
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | White |
| Width | 25mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 310µm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Maximum Operating Temperature | 130°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 04651-00044-00 |






maxime88 –
Excellent quality. Very easy to use. Packaging was excellent. Everything’s great.
Fabio –
Just as it should be. Well-made product.
Mia –
Looks even nicer in real life.
Delphine –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! I was skeptical, but now I’ll order regularly. Better than anything I’ve tried before. Been using it for 2 weeks and already see results!
isabelle75 –
Very effective; I noticed a change in just one week. Not too big, not too small, just perfect. Looks even nicer in person.
lucia88 –
Very effective, I noticed a change in just a week. Surprisingly good quality for the price. Looks even nicer in real life. The quality pleasantly surprised me.
antoine75 –
Very fast shipping. Good quality at a fair price. Simply excellent. Fast shipping and good quality.
Patrizia –
Looks even nicer in real life. Easy to use, without making a mess. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. It completely solved my problem!
Sophia –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Excellent product, worth every cent.