Description
Product Details
The Tesa Standard polyethylene coated cloth tape and is a standard cloth tape with a PE-extruded substrate and a natural-rubber adhesive mass. This combination forms the basis for easy handling hence the tape is easy to unroll and simple to tear by hand. The repair tape is strong but also sufficiently flexible to be a reliable aid to craftsmen. It can be used for a variety of applications and offers very good adhesion even on rough surfaces.
Indoor and outdoor applications
Bonding of construction films
Bundling of cables
Repairing, packaging, protection, marking
Bonding of construction films
Bundling of cables
Repairing, packaging, protection, marking
Specifications
| Colour | Blue |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | PE Extruded Cloth |
| Thickness | 0.26mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.4 |
| Elongation at Break | 9 |
| Tensile Strength | 52 |
| Finish | PE Coated |
| Maximum Operating Temperature | 110 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4688 |
| Model Number | Tesa 4688 |






Rémi –
Would buy again. As expected, top-notch. Great value for money.
Noemi –
Very effective; I noticed a change in just one week. I noticed the difference right away! I noticed a difference after a short time! Better than anything I’ve tried so far.
pauline_88 –
I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Guillaume –
Everything OK. Excellent packaging.
Camilla –
No unpleasant smell; I really like that. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Lukas –
Product as described. Good quality at a fair price. Delivered earlier than expected. Practical and functional.
Marlene –
Surprisingly good quality for the price. Better than anything I’ve tried before. The quality pleasantly surprised me. I was skeptical, but now I order regularly.
Matteo –
Simple to install. Top quality, fast delivery. Simple and convenient.
oceane_fr –
Better than anything I’ve tried so far. Very satisfied, better than expected. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Gabriel –
Practical and functional. Top quality, fast delivery.