Description
Product Details
The Tesa Premium Acrylic Coated Colored Cloth Tape with is a robust, high-quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. The product is also available with paper liner in jumbo-roll format.
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape can be torn manually with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 25mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 |
| Elongation at Break | 13 |
| Tensile Strength | 100 |
| Finish | Acrylic Coated |
| Maximum Operating Temperature | 130 |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






savannah89 –
Looks even nicer in person. Great product, worth every cent. Looks even nicer in real life. Super fast delivery, thank you.
Chiara K. –
Excellent product, worth every cent. Very effective, I noticed a change in just a week.
David –
Great purchase, thank you. Very functional. Solid product, would buy again. Everything OK.
baptiste88 –
Great purchase. Quality is excellent.
paul_s –
Solid build quality. Perfect, nothing to say. Everything OK, recommended.
Pascal –
Received in perfect condition. Great service, thank you. Good customer service.
maelys88 –
Not too big, not too small, just right. The quality pleasantly surprised me.
Sofia –
Better than anything I’ve tried so far.
Ryan –
Solid product, would buy again. Reliable and stable. Everything in order. Good fit and quality.
amandine_s –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Been using it for 2 weeks and already see results! The quality pleasantly surprised me.
amelie75 –
Feels nice to use at home. Surprisingly good quality for the price.