Description
Product Details
3M Duct Tape, Polyethylene Backing, Natural Rubber Adhesive – DT17 48mm x 32m Black
Need help sealing surfaces and joints in your workplace? Go for this duct tape from 3M. It’s a handy multitasker that sticks to common surfaces including sealed concrete, metal and glass. Thanks to its natural rubber adhesive, the tape gets a grip instantly, achieving a firm hold that you can rely on. Its polyethylene backing resists nicks and scratches, so you get long-lasting performance, even in heavy-duty settings.
Features & Benefits
• Roll length of 32m provides enough for numerous jobs
• Woven cloth scrim tears easily, making application quick and simple without the need for scissors
• Woven cloth scrim tears easily, making application quick and simple without the need for scissors
Applications
• Music studios
• DIY tasks
• Woodworking
• Body shops
• DIY tasks
• Woodworking
• Body shops
What’s the shelf life of this tape?
To get the best out of this tape, you should use it up in no more than 12 months after its manufacturing date.
Specifications
| Tape Type | Duct Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 48mm |
| Length | 32m |
| Backing Material | Polyethylene over Cloth Scrim/Rubber |
| Thickness | 0.27mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Elongation at Break | 19% |
| Tensile Strength | 8700N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +65.56°C |
| Minimum Operating Temperature | +4.44°C |
| Model Number | DT17 |






Antonia Y. –
I noticed the difference right away!
zoe_love –
Looks even nicer in person. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Super fast delivery, thank you. Very satisfied, it’s even better than I expected.
Quentin A. –
Everything’s great. Everything perfect and fast.
pascal75 –
Solid build quality.
vincent_fr –
Exactly what I was looking for. Impeccable quality. Excellent quality and price.
Noémie E. –
Solved my problem completely! Feels nice to use at home.
Simon –
Fits perfectly.
Evan H. –
Recommended. Exactly what I needed. Reliable and stable.
matthieu_fr –
Excellent product.
Anton –
Perfect job, thanks. 100% recommended. Product as described.
Olivia O. –
Very satisfied, better than expected.
remi_fr –
Very good build quality. Very durable.