Description
Product Details
The Tesa 4662 is a strong duct tape. It consists of a 27 mesh woven PET/cotton fabric backing coated with a natural rubber adhesive.
Excellent adhesion even on rough and dusty surfaces (e.g. brickwork, timber)
Water repellent
Conformable
Water repellent
Conformable
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 48mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.23mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 4.4 N/cm |
| Elongation at Break | 18% |
| Tensile Strength | 30N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4662 |
| Model Number | 4662 |






paul_s –
Exactly what I needed.
benedikt88 –
Everything in order. Everything as described.
markus_88 –
Arrived on time.
Finn E. –
Arrived on time. Received in perfect condition. Easy to assemble.
Sophie –
Easy to use, without making a mess. The quality pleasantly surprised me. Easy to use, no mess at all. Solved my problem completely!
pauline_88 –
Better than anything I’ve tried so far.
Raffaele F. –
Fast and secure delivery. Good customer service. Easy to assemble.
Thomas –
Well packaged and delivered quickly.
Julie L. –
Better than anything else I’ve tried before.
Simona L. –
Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Really noticed a difference after using it! Surprisingly good quality for the price. Very effective; noticed a change after just one week.
Stefan –
Great service, thank you. Fast and reliable.