Description
Product Details
The Tesa 4661 is a strong acrylic coated cloth tape. It is based on a 148 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. Tesa 4661 is an all-round cloth tape for a wide range of applications, often used for belting of components.
High adhesion, even on rough surfaces
Very high tensile strength
Abrasion-resistant
Very high tensile strength
Abrasion-resistant
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.3mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 5.8 N/cm |
| Elongation at Break | 12% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4661 |
| Model Number | 4661 |






Owen –
Perfect and functional. Excellent service. Very satisfied with the purchase.
Luke –
Simple and convenient. Everything in order.
Stefano –
Clear recommendation. 100% recommended.
Julien –
Great service and product. Very good experience. Very practical.
Rosa –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Daniel –
Exactly as in the pictures. Exactly what I was looking for. Received in perfect condition. Fast and secure delivery.
Emma –
I was skeptical, but now I’ll order regularly. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Franziska T. –
Very effective, I noticed a change in just a week. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
moritz_s –
Easy to assemble. Very practical.
Klara M. –
Solved my problem completely! Surprisingly good quality for the price. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Élise N. –
Great product, worth every cent. Very effective, I noticed a change in just a week.