Description
Product Details
The tesa 4671 is an adhesive tape designed with a woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is the premium gaffer tape in the assortment for stages, fairs and exhibitions with corresponding applications.
The tapes high tensile strength, the puncture resistance and the adhesiveness to all kinds of substrates perform well even under elevated temperature
The acrylic cloth tape is conformable and features a high resistance to paints, solvents, abrasion, and is waterproof
The acrylic coating is highly age-stable, making it very suitable for permanent applications
The tesa® 4657 is a very resilient cloth tape used for temporary and permanent hole covering in automobile production lines and masking during industrial painting processes
Handling and application is easy due to hand-tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue-free removal is possible, even after high-temperature exposure
The acrylic cloth tape is conformable and features a high resistance to paints, solvents, abrasion, and is waterproof
The acrylic coating is highly age-stable, making it very suitable for permanent applications
The tesa® 4657 is a very resilient cloth tape used for temporary and permanent hole covering in automobile production lines and masking during industrial painting processes
Handling and application is easy due to hand-tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue-free removal is possible, even after high-temperature exposure
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Width | 30mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.29mm |
| Adhesive Material | Thermosetting Rubber |
| Adhesion Strength | 4.6 N/cm |
| Elongation at Break | 7.5% |
| Tensile Strength | 105N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4657 |
| Model Number | 4657 |






Gabriel –
Well-made product.
isabelle75 –
Looks even nicer in real life. This solved my problem completely! Easy to use, without making a mess. Very satisfied, it’s even better than I expected.
paola89 –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Really noticed a difference after using it!
Charlotte V. –
I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Henry –
Very good build quality. Excellent-quality product. Feels durable and well built. Excellent quality.
Marco –
Very durable.
Davide A. –
Very practical and easy to use. Very easy to use. Well-made product.
Giorgia Z. –
Better than anything I’ve tried so far. Very fast delivery, thank you.
veronica88 –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Great product, worth every cent. Very fast delivery, thank you.