Description
Product Details
The Tesa 4671 is an adhesive tape designed with a woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. It is the premium gaffer tape in the assortment for stages, fairs and exhibitions with corresponding applications.
The tapes high tensile strength, the puncture resistance and the adhesiveness to all kinds of substrates perform well even under elevated temperature
The acrylic cloth tape is conformable and features a high resistance to paints, solvents, abrasion, and is waterproof
The acrylic coating is highly age-stable, making it very suitable for permanent applications
The tesa® 4657 is a very resilient cloth tape used for temporary and permanent hole covering in automobile production lines and masking during industrial painting processes
Handling and application is easy due to hand-tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue-free removal is possible, even after high-temperature exposure
The acrylic cloth tape is conformable and features a high resistance to paints, solvents, abrasion, and is waterproof
The acrylic coating is highly age-stable, making it very suitable for permanent applications
The tesa® 4657 is a very resilient cloth tape used for temporary and permanent hole covering in automobile production lines and masking during industrial painting processes
Handling and application is easy due to hand-tearability
The tape can be torn in straight edges along the high mesh woven fabric
Residue-free removal is possible, even after high-temperature exposure
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.29mm |
| Adhesive Material | Thermosetting Rubber |
| Adhesion Strength | 4.6 N/cm |
| Elongation at Break | 7.5% |
| Tensile Strength | 105N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4657 |
| Model Number | 4657 |






sophie_rose –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Surprisingly good quality for the price. Very satisfied, better than expected.
Sarah E. –
The quality surprised me in a good way. Very satisfied, it’s even better than I expected. The quality pleasantly surprised me.
chloe_23 –
Better than anything else I’ve tried before.
Lorenzo Q. –
Very easy to set up.
ines_belle –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. It completely solved my problem!
layla_moon –
Very satisfied, it’s even better than I expected. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. It completely solved my problem!
Antonia P. –
No unpleasant smell, which I really appreciate. It completely solved my problem! Easy to use, without making a mess.