Description
Product Details
The Tesa 4651 is a robust, high-quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. The product is also available with paper liner in jumbo-roll format (Tesa 4651 PV9).
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
Specifications
| Colour | Grey |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 38mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






zoe_love –
Perfect for my needs, couldn’t be happier.
sara_roma –
Solved my problem completely!
massimo_it –
Perfectly as described.
Matthieu –
Better than I thought; I’m satisfied. Excellent service. Everything in perfect condition.
Antonia –
Very effective; I noticed a change in just one week. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Been using it for 2 weeks and already see results!
Vincent C. –
Very practical. Great value for money. Everything excellent. Well packaged and secure.
Lorenzo E. –
Fast shipping, great service. Packaging was excellent.
stefano_it –
Fast shipping, perfect product. No reason to complain.