Description
Product Details
The Tesa 4651 is a robust, high-quality, acrylic coated cloth tape. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive. The product is also available with paper liner in jumbo-roll format (Tesa 4651 PV9).
The cloth tape is conformable and features excellent abrasion resistance, high tensile strength, as well as a very high adhesiveness to multiple, even rough surfaces
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
The tape’s high tack and short dwell time ensure a fast application and reliable adhesion only shortly after having been applied
The tape is hand-tearable and can be torn with precise and straight edges longitudinally and horizontally
Tesa 4651 offers exceptionally high abrasion resistance, water resistance, and can withstand temperatures of up to 130°C for short term after which it can be removed without residues
Strong cloth tape Tesa 4651 is usable for a wide range of applications in various industries
Specifications
| Colour | White |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 19mm |
| Length | 25m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






Lorenzo P. –
Arrived on time. Well made and durable.
Arianna –
The quality pleasantly surprised me.
Amandine J. –
Perfect for my needs, couldn’t be happier. Solved my problem completely! Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Lucy –
No unpleasant smell; I really like that. Really noticed a difference after using it! Pleasant to use at home. Surprisingly good quality for the price.
noemi88 –
Looks even nicer in real life. A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. No unpleasant smell; I really like that. The quality pleasantly surprised me.
ryan_lee –
Top product, top price. Arrived as promised.
Lucy –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Not too big, not too small, just perfect.
isabella_it –
No unpleasant smell; I really like that.
oliver_x –
Super practical. Received quickly. Recommended. Very practical.
Carter –
Great purchase, thank you. Great purchase. Robust and well-made.
Sebastian –
Everything in order. Reliable and stable. Exactly as described. Product as described.
Sophie Y. –
Surprisingly good quality for the price.