Description
Product Details
The Tesa 4541 is a highly tear-resistant uncoated cloth tape. It is based on a 145 mesh rayon fabric backing and natural rubber adhesive. Tesa 4541 is a very flexible and conformable tape convenient for a wide range of applications.
Good adhesion even on rough and oily surfaces
Adapts to uneven surfaces without creasing
Easy to write on, ideal marking tape
Very high tensile strength
Adapts to uneven surfaces without creasing
Easy to write on, ideal marking tape
Very high tensile strength
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Black |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Cloth |
| Thickness | 0.27mm |
| Adhesive Material | Rubber |
| Adhesion Strength | 3.6 N/cm |
| Elongation at Break | 16% |
| Tensile Strength | 90N/cm |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4541 |
| Model Number | 4541 |






Caroline X. –
Pleasant to use at home. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Nathalie W. –
Very effective; I noticed a change in just one week. Very effective, I noticed a change in just a week.
sandrine88 –
Better than anything I’ve tried so far. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Audrey U. –
Excellent product, worth every cent.
maximilian88 –
Very satisfied with the purchase. Everything perfect and fast. Everything OK.
Léo –
Excellent quality.
charlotte_de –
Very satisfied, better than expected. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase. Not too big, not too small, perfect. No unpleasant smell; I really like that.
Cristiano –
Works just as advertised. Everything perfect, would buy again. Excellent quality.