Description
Product Details
The Tesa Cloth tape is a robust, high-quality, acrylic coated. It is based on a 145 mesh woven rayon fabric backing and a natural rubber adhesive.
Excellent abrasion resistance
High adhesiveness
High adhesiveness
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | Red |
| Width | 30mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.31mm |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 3.3 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 100N/cm |
| Finish | Acrylic Coated |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |
| Trade Name | Tesa 4651 |
| Model Number | 4651 |






jacob_x –
Everything as expected.
Greta W. –
Looks even nicer in real life.
Carlo –
Great purchase.
Quentin –
Fast shipping and good quality. Perfect match with the description.
rafael_x –
Very satisfied with the purchase. 100% recommended. Would buy again.
Luke G. –
Everything OK. Very good experience. Excellent product.
Sara I. –
Been using it for 2 weeks and already see results! Looks even nicer in real life. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Very effective, I noticed a change in just a week.
cecilia_s –
Surprisingly good quality for the price.
maxime88 –
Impeccable service. Top product, top price. Packaging was excellent. Robust and well-made.
nathalie_fr –
Looks even nicer in real life. Been using it for 2 weeks and already see results!
Amélie I. –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
Jules N. –
100% recommended.
Jackson M. –
No complaints. Recommended. Well-made product.
julius_s –
Product as expected. Simple and convenient.
Charlotte N. –
It completely solved my problem!