Description
Product Details
The Tesa Heavy-duty duct tape is the perfect all-around support for your toughest tasks. Made with recycled material and our well-known solvent-free synthetic rubber adhesive, this tape is not only stronger but also more sustainable than ever before.
Water repellent and extremely durable
Unwinding is effortless and tears easily by hand
Unwinding is effortless and tears easily by hand
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Colour | White |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | Acrylic-coated cloth |
| Thickness | 0.215mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 8.0 N/cm |
| Elongation at Break | 13% |
| Tensile Strength | 40N/cm |
| Finish | Rubber |
| Maximum Operating Temperature | 40 |
| Minimum Operating Temperature | 5°C |
| Trade Name | Tesa 60462 |
| Model Number | 60462 |






Benoît –
Arrived right away, excellent service. Top quality, fast delivery. Works without any issues. Really good value for money.
maxime88 –
Works without any issues.
Max Z. –
Quality is excellent. Great purchase, thank you. Delivered earlier than expected. No complaints so far.
lina88 –
Very satisfied, it’s even better than I expected.
zoe_paris –
Very effective; I noticed a change in just one week. The quality pleasantly surprised me. Looks even nicer in real life.