Description
Product Details
The Tesa Duct Tape for general purpose applications. The PE laminated cloth backing is made from 63% post consumer recycled plastics which is coated with a solvent-free rubber adhesive.
Bonds instantly with high adhesion on a variety of materials
Unwinds gently and is easy to tear by hand
Water repellent and durable
Unwinds gently and is easy to tear by hand
Water repellent and durable
This reliable and durable tape is a great choice for all your needs from everyday tasks to light-duty applications.
Specifications
| Colour | Grey |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Backing Material | PE Laminated Cloth |
| Thickness | 0.175mm |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 7.0 N/cm |
| Elongation at Break | 18 |
| Tensile Strength | 40.0N/cm |
| Maximum Operating Temperature | 40 |
| Minimum Operating Temperature | 5°C |
| Trade Name | Tesa 4615 |
| Model Number | 4615 |






aaron_99 –
Perfect match with the description. No complaints. Product arrived well packaged.
mia_grace –
Super fast delivery, thank you. Very satisfied, better than expected. Better than anything I’ve tried so far.
Dylan –
Fast shipping, great service. Simple to install. Better than I thought; I’m satisfied. Great purchase.
Scarlett –
Excellent product, worth every cent. Surprisingly good quality for the price. Pleasant to use at home.
Gabriel K. –
Fast shipping and good quality. Works just as advertised. Really good value for money.
leah_blossom –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
roberto88 –
Feels sturdy.