Description
Product Details
Tesa Double Sided Cloth Tape
The Tesa white double-sided cloth is an adhesive tape that consists of resistant flexible fabric backing with a rubber adhesive system. The tape is 0.39mm thick, 25mm wide and 50m long. The adhesive has a high coating weight making it well suited for mounting applications on irregular surfaces. It can be removed in most cases without leaving adhesive residues from sound surfaces.
Features and Benefits
Tensile strength is 80N/cm
Elongation at break is 10%
Type of adhesive is natural rubber
Elongation at break is 10%
Type of adhesive is natural rubber
Applications
Carpet laying
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles and foam
Specifications
| Backing Material | Cloth |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 25mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.390mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Natural Rubber |
| Adhesion Strength | 7,6 N/cm |
| Tensile Strength | 80N/cm |
| Series | tesa® 4964 |
| Model Number | 04964-00030-00 |
| Maximum Operating Temperature | +110°C |
| Minimum Operating Temperature | 0°C |






franziska_b –
Pleasant to use at home. I was skeptical, but now I’ll order regularly. Easy to use, without making a mess. Easy to use, without making a mess.
Delphine –
No unpleasant smell; I really like that.
isabella_it –
Easy to use, no mess at all. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Carter –
100% recommended.
Marine –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Super fast delivery, thank you. Solved my problem completely!
enrico_s –
Exactly what I was looking for. Perfectly packaged. Arrived on time and in excellent condition.
Simon –
Very practical and easy to use. Would buy again.
Giulio –
Everything in perfect condition. Super practical.
Paola –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. No unpleasant smell, which I really appreciate. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
Caleb –
Fast delivery, good workmanship.
william_s –
Very robust product. Very satisfied with the purchase.