Description
Product Details
The 3M Non-Woven Double-Coated Tape is a multi-purpose acrylic tape on a densified Kraft (PCK) release liner, utilizing a fabric backing that provides dimensional stability and improved handling for easier die-cutting and lamination. It is designed to deliver durable and versatile bonds, this translucent tape offers strong adhesion and is an ideal solution for high surface energy and foam applications.
Solvent free
Excellent low temperature performance
Conformability for curved and irregular surfaces
Excellent low temperature performance
Conformability for curved and irregular surfaces
Specifications
| Tape Type | Double Coated Tape |
|---|---|
| Backing Material | Fabric |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 19mm |
| Colour | Transparent |
| Series | 56215 |
| Model Number | 7100283979 |






maelys88 –
Looks even nicer in person.
Sébastien –
Simple to install. Perfectly as described. Great purchase, thank you. Very satisfied with the purchase.
lucy_sun –
Very satisfied, better than expected. Pleasant to use at home. I noticed the difference right away!
emily_rose –
Easy to use, no mess at all.
Sophie –
Not too big, not too small, just perfect. Excellent product, worth every cent. Easy to use, without making a mess.
Pauline –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. I was skeptical, but now I’ll order it regularly.