Description
Product Details
The 3M Electrically Conductive Double-Sided Tape is a pressure sensitive adhesive (PSA) tapes. It consist of tapes with a conductive matrix carrier (copper foil) that are electrically conductive and are designed for PSA attachment to the desired grounding surfaces. The products are an acrylic based adhesive solution and offers high adhesion and good grounding performance to many surface types. It helps provide improved electrical performance and reliable small size contacts in a thinner format.
XYZ conductivity through the adhesive
Excellent conformability and quick bonding
Good EMI shielding in bond line gap
Improved electrical contact to small size areas
Excellent conformability and quick bonding
Good EMI shielding in bond line gap
Improved electrical contact to small size areas
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Copper Foil |
| Width | 25mm |
| Length | 10m |
| Thickness | 0.05mm |
| Colour | Gold |
| Adhesion Strength | 1000 gf/in |
| Model Number | 7100313617 |






sarah_paris –
Very effective; noticed a change after just one week. I noticed the difference right away!
paul_s –
Easy to use and very practical. Solid product, would buy again. Impeccable quality.
Chiara –
Perfect for my needs; I’m very satisfied. Solved my problem completely! Very satisfied, better than I expected. This solved my problem completely!
Lucy –
The quality surprised me in a good way. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
michele88 –
Very easy to set up.