Description
Product Details
The 3M Electrically Conductive Double-Sided Tape are pressure sensitive adhesive (PSA) tapes. The tape consists of a conductive matrix carrier and a conductive PSA that is electrically conductive and is for PSA attachment to the desired grounding surfaces. The polyolefin PSA offers high adhesion, long shelf life and good grounding performance to many surface types. These tapes are useful for grounding, PSA attachment and EMI shielding designs.
XYZ axis conductivity through the adhesive
Excellent EMI shielding in bond line gap
Excellent electrical contact to small size areas
Long shelf life and stable in humid environments
Excellent EMI shielding in bond line gap
Excellent electrical contact to small size areas
Long shelf life and stable in humid environments
Specifications
| Backing Material | Fabric |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 25mm |
| Length | 10m |
| Thickness | 0.05mm |
| Colour | Metallic-grey |
| Adhesion Strength | 1500 gf/in |
| Model Number | 7100313600 |






emma_paris –
Feels nice to use at home. Pleasant to use at home. Looks even nicer in real life. Packaging was slightly damaged, but the product is excellent.
hannah_91 –
Better than anything I’ve tried so far.
elijah_s –
Fast and reliable.
matthew_lee –
Really good value for money. Perfect and functional. Impeccable quality.
diego_s –
Fast and courteous service.
hazel88 –
Better than anything I’ve tried so far.
Sandrine T. –
Not too big, not too small, perfect. I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Really noticed a difference after using it!