Description
Product Details
The 3M XYZ-Axis Electrically Conductive Tape is an isotropically conductive pressure sensitive tape. It conducts electricity through the thickness (Z-axis) and in the plane of the adhesive (X, Y planes) and is ideal for EMI/RFI shield and EMI/RFI gasket attachment to metal surfaces. The tape consists of a high performance adhesive loaded with conductive fibres. The result is a double-sided tape providing both good adhesion and good electrical performance.
Pressure Sensitive Adhesive
Wide Temperature Range
Reliable Adhesion
Wide Temperature Range
Reliable Adhesion
Specifications
| Tape Type | Adhesive Tape |
|---|---|
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 101.6mm |
| Length | 9.144m |
| Thickness | 0.089mm |
| Colour | Grey |
| Adhesion Strength | 1500 gf/in |
| Model Number | 7000048870 |






noah_s –
Very easy to use. Better quality than I expected. Feels durable and well built.
Tommaso F. –
No complaints so far. Very durable. Fast and courteous service. Great purchase, thank you.
sophia.de –
I noticed a difference after a short time! Very effective; I noticed a change in just one week.
Benjamin –
Excellent material.
angela_b –
Looks even nicer in real life. Solved my problem completely! Pleasant to use at home. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.