Description
Product Details
Advance Tapes Double Sided Differential Cloth Tape
The Advance Tapes double-sided differential cloth tape has a clear synthetic rubber-based adhesive on the faced side and a clear emulsion-based acrylic adhesive on the unfaced side. The tape is 0.34mm thick, 50mm wide and 25m long. It is reinforced in two different directions. It offers resistance to tearing under stretch but can also be torn by hand.
Features and Benefits
Conformable to awkward shapes
Strong
Tear resistant
High tack
Easily removable
Breaking load is 41N/cm
Elongation is 5% maximum
Operating temperature ranges between from -10°C and 50°C
Strong
Tear resistant
High tack
Easily removable
Breaking load is 41N/cm
Elongation is 5% maximum
Operating temperature ranges between from -10°C and 50°C
Applications
Carpet laying
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles, and foam
Fixing signs
Permanent bonding of materials such as aluminium and polystyrene
Splicing fabric webs
Laminating leather, textiles, and foam
Certifications
ISO9001
Specifications
| Backing Material | Cloth |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 0.34mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesion Strength | 7.8 N/cm |
| Tensile Strength | 41N/cm |
| Maximum Operating Temperature | +50°C |
| Model Number | AT305 |
| Minimum Operating Temperature | -10°C |






Tim –
Easy to assemble. Great customer support. Easy to assemble.
benedikt88 –
Everything excellent. Everything as expected. Very happy with the purchase, works great. Perfectly as described.
adrien88 –
Great customer support.
Amelia –
Very satisfied, better than expected.
Anna S. –
The quality pleasantly surprised me. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
oceane_fr –
Better than anything I’ve tried so far. Better than anything I’ve tried before. Great product, worth every cent.
Élise –
Very satisfied, better than expected. The quality surprised me in a good way. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
Samuel D. –
Everything as expected.
rosa_s –
Very effective; noticed a change after just one week.
tobias_s –
Reliable and stable. Very fast shipping.
hugo_fr –
Top seller. Works great.