Description
Product Details
All-purpose double-sided tapes 4970
These double-sided tapes have a high-tack acrylic adhesive and a white PVC backing.
They are designed for general adhesive applications and for long-term mounting.
They are designed for general adhesive applications and for long-term mounting.
Tesa Double-Sided Plastic Tape
The Vega Vibrating level sensor has a contactless electronic switch. It has a simple, yet robust measuring system and is easily unaffected by both the physical and chemical attributes of the liquid. This sensor is virtually unaffected by the chemical and physical properties of the liquid. It functions even under difficult conditions such as turbulence, air bubbles, foam generation, build-up, strong external vibration or changing product. Vibrating liquid/solid level probe -Squings. All these probes are maintenance-free and have an external LED switch status indication
Features and Benefits
• Adhesion strength is 16.9N/cm
• Tensile strength is 38.3N/cm
• Excellent combination of high tack and immediate adhesion
• High coating weight for good bonding performance on rough or dusty surfaces
• Full suitability for long term applications
• Elongation at break 37.5%
• Operating temperature ranging between -40°C and 80°C
• Tensile strength is 38.3N/cm
• Excellent combination of high tack and immediate adhesion
• High coating weight for good bonding performance on rough or dusty surfaces
• Full suitability for long term applications
• Elongation at break 37.5%
• Operating temperature ranging between -40°C and 80°C
Applications
• Mounting of plastic and wooden trims
• Mounting of decorative POS materials and displays
• Mounting of signs and scales
• Mounting of decorative POS materials and displays
• Mounting of signs and scales
Certifications
Specifications
| Tape Type | Plastic Tape |
|---|---|
| Backing Material | PVC |
| Width | 19mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.225mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 13,6 N/cm |
| Tensile Strength | 38N/cm |
| Model Number | 04970-00150-00 |
| Series | tesa® 4970 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |






giorgia_bella –
The quality surprised me in a good way.
mason23 –
Great value for money. Very fast shipping. Recommended.
Elias Z. –
Fast delivery, good workmanship. Better quality than I expected.
Olivier –
Met my expectations.
James –
Fast shipping, perfect product. Works just as advertised. Product as expected. Well packaged and secure.
Ilaria –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier.