Description
Product Details
The Tesa double-sided cloth tape is a white double-sided carpet laying tape. It consists of a strong PET-cloth backing in combination with a differential synthetic rubber adhesive system. The special formulated adhesive on the open side combines a high initial bonding power with a residue free removability up to 14 days from the most common surfaces.
Very good initial adhesion to a wide variety of substrates
Excellent conformability due to flexible and strong PET-cloth backing
Good hand tear ability
Excellent conformability due to flexible and strong PET-cloth backing
Good hand tear ability
Specifications
| Backing Material | Cloth |
|---|---|
| Tape Type | Cloth Tape |
| Width | 50mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.235mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 5,5 N/cm |
| Tensile Strength | 38N/cm |
| Series | tesa® 5939 |
| Model Number | 05939-00000-00 |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |






Riccardo –
Arrived on time. Product as expected. Very practical.
Martina C. –
Pleasant to use at home. Very satisfied, better than expected.
Emilia M. –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
owen_88 –
Well packaged and delivered quickly.
Louis –
Simply excellent. Very satisfied with the purchase. Well packaged and secure. Great value for money.
Lucy –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly. The quality pleasantly surprised me. Very satisfied, better than I expected.
francois_fr –
Received in perfect condition. Arrived on time and in excellent condition.
Lorenzo B. –
Simple and convenient.