Description
Product Details
The Tesa is a double-sided tape consists of a fabric backing with a thick, tacky adhesive coating. Due to the flexible fabric backing and the high coating weight it is particularly suited for mounting on rough, fibrous surfaces, for example carpet laying.
Solvent free synthetic rubber adhesive
Backing material cloth
Colour white
Total thickness 200 μm
Type of adhesive synthetic rubber
Backing material cloth
Colour white
Total thickness 200 μm
Type of adhesive synthetic rubber
Specifications
| Tape Type | Cloth Tape |
|---|---|
| Backing Material | Cloth |
| Width | 50mm |
| Length | 25m |
| Thickness | 0.200mm |
| Colour | White |
| Adhesive Material | Synthetic Rubber |
| Adhesion Strength | 24 N/cm |
| Tensile Strength | 35N/cm |
| Series | tesa® 4934 |
| Model Number | 04934-00002-00 |
| Maximum Operating Temperature | +60°C |






Hélene W. –
No unpleasant smell; I really like that. The quality pleasantly surprised me.
paul_fr –
Perfectly as described. Better than I thought; I’m satisfied.
Nicole Q. –
Perfect for my needs; I’m very satisfied.
Jules T. –
Everything was smooth and fast.
Antonio –
Excellent product. Practical and functional.
François S. –
Received quickly. Fits perfectly. Very functional. Worth every cent.
Aurora X. –
Not too big, not too small, perfect. I’ve been using it for 2 weeks and already see results!
Paola –
Better than anything I’ve tried before. Super fast delivery, thank you. Not too big, not too small, just perfect.
matthew_lee –
Good build quality and reliable. Reliable and stable.
jannis88 –
Everything perfect and fast. Arrived as promised. Exactly as in the pictures.