Description
Product Details
The Tesa Double sided transparent PET film tape, Its adhesive technology is based on a patented and protected product formulation. CO₂ Across allindustries. This tape Originally is used to improve processes and applications.
Suitability for critical demands such as heavy stress and high temperatures
Reliable bond even on low surface energy surfaces
Reliable bond even on low surface energy surfaces
Specifications
| Backing Material | PET |
|---|---|
| Tape Type | Adhesive Tape |
| Width | 15mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.205mm |
| Colour | Transparent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 13 N/cm |
| Series | tesa® 4965 |
| Model Number | 04965-00177-00 |
| Better World Product | Yes |
| Better World Claim | Low carbon manufacture |






leah_blossom –
No unpleasant smell; I really like that. Better than anything else I’ve tried before. Very effective; noticed a change after just one week. Surprisingly good quality for the price.
Antonia –
I’ve been using it for 2 weeks and already see results! Better than anything else I’ve tried before. This solved my problem completely! Easy to use, no mess at all.
chloe_23 –
Not too big, not too small, just right. Super fast delivery, thank you. Great product, worth every cent.
Logan C. –
Everything as described.
laurent_fr –
Very practical and easy to use.
moritz_s –
Exactly what I needed. Excellent workmanship. Great service and product. As expected, top-notch.