Description
Product Details
The Tesa Double-sided non-woven industrial mounting and splicing tape with a highly tackified acrylic adhesive. The premium non-woven tape is, for instance, used for mounting signs and nameplates or other mounting and high performance lamination applicati
High initial tack and peel adhesion
Outstanding converting and die-cutting properties
Outstanding converting and die-cutting properties
Specifications
| Tape Type | Non-Woven Tape |
|---|---|
| Backing Material | Non-Woven |
| Width | 15mm |
| Length | 100m |
| Thickness | 0.1mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 14 N/cm |
| Series | tesa® 4959 |
| Model Number | 04959-00111-00 |






Helena J. –
A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Very effective, I noticed a change in just a week. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Really noticed a difference after using it!
raffaele88 –
Everything perfect and fast.
angelo88 –
Very practical. Fast shipping, perfect product. Exactly as described.
Lina L. –
Looks even nicer in person. I was skeptical, but now I’ll order it regularly. Feels nice to use at home.
Dylan –
Easy to assemble. Very satisfied with the purchase. As expected, top-notch. Satisfied with the quality.
Pauline Z. –
I noticed the difference right away! Looks even nicer in person. A friend recommended it and I’m so glad I ordered. Perfect for my needs; I’m very satisfied.