Description
Product Details
The Tesa Double-sided non-woven industrial mounting and splicing tape with a highly tackified acrylic adhesive. The premium non-woven tape is, for instance, used for mounting signs and nameplates or other mounting and high performance lamination applicati
High initial tack and peel adhesion
Outstanding converting and die-cutting properties
Outstanding converting and die-cutting properties
Specifications
| Backing Material | Non-Woven |
|---|---|
| Tape Type | Non-Woven Tape |
| Width | 12mm |
| Length | 50m |
| Thickness | 0.1mm |
| Colour | Translucent |
| Adhesive Material | Acrylic |
| Adhesion Strength | 14 N/cm |
| Series | tesa® 4959 |
| Model Number | 04959-00008-00 |






enrico_s –
Excellent product.
oceane_fr –
Really noticed a difference after using it! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. Better than anything else I’ve tried before.
Giulio –
Very good experience. Simply excellent. Super practical. Perfect match with the description.
Chloe –
Easy to use, without making a mess.
Océane B. –
Super fast delivery, thank you.
henry_sun –
Perfect in every detail. Excellent workmanship.
mara_sky –
Been using it for 2 weeks and already see results! Perfect for my needs; I’m very satisfied.
diego_s –
Excellent packaging. Fast delivery, good workmanship. Very practical.
Ludovica –
Solved my problem completely! Very effective, I noticed a change in just a week.
david_de –
Delivers what it promises.
Adrien –
Exactly what I needed. Fast delivery and exactly as described. Fast delivery, good workmanship.
Stefano –
Fast shipping and good quality. Everything as expected. Great customer support. Received in perfect condition.