Description
Product Details
AS1740 Translucent Silicone Adhesive Sealant
Liquid adhesive for shallow potting and coating
1 Part neutral self levelling adhesive sealant
Adhesion to many substrates
Contains UV trace for easy detection
Assembly of electrical and electronic equipment
Sealing and bonding of corrosion sensitive devices
Shallow encapsulation of small circuits and connectors
Meets the physical and chemical requirements of MIL A-46146B
UL94HB approval at 1.5 mm thickness file No. E334038
1 Part neutral self levelling adhesive sealant
Adhesion to many substrates
Contains UV trace for easy detection
Assembly of electrical and electronic equipment
Sealing and bonding of corrosion sensitive devices
Shallow encapsulation of small circuits and connectors
Meets the physical and chemical requirements of MIL A-46146B
UL94HB approval at 1.5 mm thickness file No. E334038
Silicone Compounds – ACC
Specifications
| Colour | Translucent |
|---|---|
| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Application | Atmospheric Moisture, Corrosion Sensitive Devices, Electrical & Electronic Applications, Small Circuits and Connectors |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -62°C |
| Food Processing Safe | No |
| Maximum Operating Temperature | +200°C |
| Chemical Type | Alkoxy, Silicone Elastomer |
| Physical Properties | Tack-Free |
| Cure Time | 72 (3 mm) h |
| Product Form | Liquid |
| Dielectric Strength | 18kV/mm |
| Elongation | 400% |
| Tensile Strength | 250N/cm |
| Special Features | Adhesion to Many Substrate, Contains UV Trace for Easy Detection |
| Operating Temperature Range | -62 → +200 °C |
| Hardness | 27 Shore A |
| Specific Gravity | 1.03 |






emma_paris –
Surprisingly good quality for the price. Looks even nicer in person. Solved my problem completely! Easy to use, without making a mess.
Sophie –
I was skeptical, but now I order regularly.
Nora –
Great product, worth every cent. Excellent product, worth every cent. The quality pleasantly surprised me. Feels nice to use at home.
Cecilia Z. –
Better than anything else I’ve tried before.
maddalena_it –
Pleasant to use at home.
lotta_ma –
Easy to use, without making a mess. Very satisfied, it’s even better than I expected. Looks even nicer in person.
Lucie M. –
Easy to use, no mess at all. I noticed the difference right away! Perfect for my needs; I’m very satisfied.
lucie88 –
Easy to use, no mess at all. Super fast delivery, thank you.
patrizia88 –
I noticed the difference right away! Easy to use, without making a mess. Looks even nicer in person. Very effective; noticed a change after just one week.
Max T. –
Better quality than I expected. Very good experience. Perfect match with the description. Fast shipping, perfect product.
angelo88 –
Very satisfied with the purchase.
hugo_fr –
Fast and reliable.