Description
Product Details
Silcoset 158 High Temperature Silicone Adhesive
Silcoset 158 is a 1-Part ready to use RTV silicone adhesive which cures on exposure to atmospheric moisture. The cured adhesive remains flexible over a wide range of temperatures and is resistant to moisture and many common chemicals. Silcoset 158 is specified by Rolls Royce Aerospace and the MOD. Being heat resistant it is also suitable for the repair of domestic cookers.
Heat Resistant -60°C to +300°C
Excellent bonding to wide range of substrates
Good electrical insulation
Resistance to ageing, weathering, ozone and corona
Resistance to oxidation and many oils, chemicals and solvents
MOD – AFS 1540B
Rolls Royce – MSRR 9146
Excellent bonding to wide range of substrates
Good electrical insulation
Resistance to ageing, weathering, ozone and corona
Resistance to oxidation and many oils, chemicals and solvents
MOD – AFS 1540B
Rolls Royce – MSRR 9146
Note
Curing process produces small amounts of acetic acid with a noticeable vinegar smell.
Silicone Compounds – ACC
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Application | Engineering |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Food Processing Safe | No |
| Maximum Operating Temperature | +300°C |
| Chemical Type | Elastomer |
| Physical Properties | High Temperature, Tack-Free |
| Cure Time | 7 (3 mm) h |
| Product Form | Paste |
| Chemical Composition | Thixotropic |
| Operating Temperature Range | -60 → +300 °C |
| Tensile Strength | 230N/cm |
| Specific Gravity | 1.07 |
| Odour | Vinegar |
| Special Features | Excellent Bonding to a Wide Range of Substrate, Good Electrical Insulation, Resistance to Chemical and Solvent |
| Hardness | 38 Shore A |
| Elongation | 290% |
| Dielectric Strength | 18kV/mm |






lucas_75 –
Fast shipping, great service. Fast and secure delivery. No complaints so far. Arrived as promised.
Simona –
Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. This solved my problem completely!
Sara –
I noticed a difference after a short time! Looks even nicer in real life. It completely solved my problem!
filippo88 –
Excellent product. Very practical. Highly recommended.
Charlotte P. –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. Very effective, I noticed a change in just a week. Perfect for my needs; I couldn’t be happier.
jana_ber –
Very satisfied, it’s even better than I expected. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results! Looks even nicer in person. Better than anything I’ve tried so far.
greta_b –
No unpleasant smell, which I really appreciate. Pleasant to use at home.
michael_x –
Simply excellent. Very fast shipping.