Description
Product Details
Silcoset 151 High-Temperature Silicone Adhesive Sealant
Silcoset 151 is a ready-to-use adhesive sealant, which reacts with atmospheric moisture to form a resilient rubber, which remains flexible over a very wide temperature range.
1-component RTV silicone adhesive sealant, high temperature
Elastic at temperatures from -60 °C to +300 °C
Good electrical insulation properties
Resistant to, aging, weathering, ozone and UV radiation
Resistant to solvents and chemicals
Excellent bonding to a wide range of substrates
Elastic at temperatures from -60 °C to +300 °C
Good electrical insulation properties
Resistant to, aging, weathering, ozone and UV radiation
Resistant to solvents and chemicals
Excellent bonding to a wide range of substrates
Silicone Compounds – ACC
Specifications
| Sealant Type | Silicone Sealant |
|---|---|
| Colour | White |
| Application | Engineering |
| Package Size | 75 ml |
| Package Type | Tube |
| Minimum Operating Temperature | -60°C |
| Maximum Operating Temperature | +300°C |
| Food Processing Safe | No |
| Chemical Type | Elastomer |
| Physical Properties | High Temperature, Tack-Free |
| Cure Time | <12 (3 mm) h |
| Product Form | Liquid |
| Operating Temperature Range | -60 → +300 °C |
| Elongation | 180% |
| Special Features | Excellent Bonding to a Wide Range of Substrate |
| Specific Gravity | 1.14 |
| Odour | Vinegar |
| Hardness | 43 Shore A |
| Dielectric Strength | 20kV/mm |
| Tensile Strength | 293N/cm |






Emily –
Surprisingly good quality for the price. Not too big, not too small, perfect. Great product, worth every cent.
valeria88 –
I was skeptical, but now I’ll order it regularly.
lukas_s –
Really good value for money. Well made and durable. Excellent service.
edoardo_it –
Works without any issues. Everything OK. Reliable and stable. Fast delivery, good workmanship.
antonia88 –
Easy to use, without making a mess. Feels nice to use at home. It completely solved my problem! Very satisfied, better than expected.
Luke –
Solid product, would buy again.
David –
Everything in perfect condition. Clear recommendation. Very happy with the purchase, works great. Arrived on time and in excellent condition.
Veronica –
Surprisingly good quality for the price.