Description
Product Details
Geocel 791 – Weatherproofing Silicone Sealant
Low modulus one-part silicone sealant that gives excellent unprimed adhesion to both porous and non-porous construction substrates. Ideal lfor weather sealing of curtain walling, building facades and expansion joints. Also suitable for use as a frame sealant.
Excellent adhesion to a variety of non porous surfaces
Excellent weathering characteristics, including resistance to ozone, UV, radiation and temperature extremes
Joint movement capability ±50%
20 – 30 minutes working time
Fast cure – tack free in 2 hours
Excellent weathering characteristics, including resistance to ozone, UV, radiation and temperature extremes
Joint movement capability ±50%
20 – 30 minutes working time
Fast cure – tack free in 2 hours
Standards
ISO 11600 25LM and also meets ISO Specification 9047 class 50%
Specifications
| Colour | Black |
|---|---|
| Sealant Type | Silicone Sealant |
| Application | Glass, Sealing |
| Package Size | 310 ml |
| Package Type | Cartridge |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Food Processing Safe | No |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Physical Properties | Low Modulus |
| Trade Name | Geocel 791 |
| Cure Time | 7 → 14 days |
| Product Form | Paste |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |






zoe_paris –
Very effective, I noticed a change in just a week.
Clara –
No unpleasant smell; I really like that.
julius_s –
Very practical and easy to use. Well made and durable. Excellent material.
cedric_fr –
Everything works perfectly so far. Quality is excellent. Top product, top price.
matthew_lee –
Simply excellent. Better quality than I expected. Perfect in every detail.
grace.lily –
No unpleasant smell, which I really appreciate.
Dominik –
No issues at all so far. Everything OK. Good customer service.
james_88 –
Great item.
Katherine –
Very satisfied, better than I expected. Excellent product, worth every cent.