Description
Product Details
Hysol 3421 A & B
General purpose mix-in-nozzle epoxy adhesive
Medium viscosity
Extended working life – suitable for bonding large surface areas which require long open time
Ideal for most materials including metals and plastics
Excellent humidity resistance
Medium viscosity
Extended working life – suitable for bonding large surface areas which require long open time
Ideal for most materials including metals and plastics
Excellent humidity resistance
Loctite Epoxy Adhesive
The Loctite 50ml transparent amber epoxy adhesive is a dual cartridge which cures slowly at room temperature after mixing. It is a general-purpose, flowable adhesive which develops high strength and high resistance. The gap-filling properties make this adhesive suitable for rough or poorly fitting surfaces.
Features and Benefits
• General-purpose mix-in-nozzle epoxy adhesive
• Medium viscosity
• Extended working life, suitable for bonding large surface areas which require long open time
• Ideal for most of the materials, including metal, aluminium, GRP panels and plastic
• Excellent humidity resistance
• Setting time of 30 minutes to 150 minutes
• Cure time is 240 minutes
• Operating temperature ranges between -55°C and 120°C
• Medium viscosity
• Extended working life, suitable for bonding large surface areas which require long open time
• Ideal for most of the materials, including metal, aluminium, GRP panels and plastic
• Excellent humidity resistance
• Setting time of 30 minutes to 150 minutes
• Cure time is 240 minutes
• Operating temperature ranges between -55°C and 120°C
Applications
- Metal
- Ceramic
- Wood
- Rigid plastic
- Aluminum window frames
- GRP panels
Specifications
| Material Compatibility | Ceramic, Metal, Plastic, Wood |
|---|---|
| Resin Type | Epoxy Resin |
| Colour | Transparent Yellow |
| Package Type | Dual Cartridge |
| Package Size | 50 ml |
| Setting Time | 30 → 150min |
| Minimum Operating Temperature | -55°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Trade Name | HYSOL 3421 |
| Cure Time | 4 h |
| Shear Strength | 28 N/mm² |
| Operating Temperature Range | -55 → +120 °C |
| Viscosity Measurement | 37Pa/s |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |






Laura –
Very effective; I noticed a change in just one week. Great product, worth every cent. I noticed a difference after a short time! I noticed the difference right away!
Ella –
Great product, worth every cent. Solved my problem completely! Very effective; noticed a change after just one week. Very fast delivery, thank you.
Annika O. –
I noticed a difference after a short time!
Lucy –
Really noticed a difference after using it! A friend recommended it; I’m very happy with the purchase.
Amandine –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Better than anything I’ve tried before. No unpleasant smell, which I really appreciate. Better than anything I’ve tried so far.
Patrizia –
Surprisingly good quality for the price. The quality pleasantly surprised me. Perfect for my needs, couldn’t be happier.
greta_sonne –
Feels nice to use at home. Perfect for my needs; I’m very satisfied. Pleasant to use at home.
julian88 –
Everything perfect and fast. Very durable. Good fit and quality.
zoe_love –
Great product, worth every cent. A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Delphine G. –
Easy to use, without making a mess. I noticed a difference after a short time!
Paula E. –
Easy to use, without making a mess. Better than anything else I’ve tried before.