Description
Product Details
UR5638 is an optically clear / transparent polyurethane resin consisting of an aliphatic polymer designed to provide excellent UV stability while at the same time excellent transmission of the visible spectrum of light. This makes it an ideal choice for potting LEDs which operate in the visible light spectrum, in particular white LEDs. It’s a tough resin which offers excellent environmental protection for both indoor and outdoor LEDs – although it is ideally suited to potting larger units due to its low exothermic values.
Tough, versatile polyurethane
Excellent colour stability
Low Exothermic Values
Ideal for potting LEDs
RoHS Compliant
Excellent colour stability
Low Exothermic Values
Ideal for potting LEDs
RoHS Compliant
Specifications
| Resin Type | Epoxy Resin |
|---|---|
| Colour | Clear |
| Package Type | Bag |
| Package Size | 250 g |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Cure Time | 24 h |
| Odour | Characteristic |
| Special Features | Excellent Colour Stability, Low Exothermic Values, Tough, Versatile Polyurethane |
| Operating Temperature Range | -40 → +120 °C |
| Physical Form | Liquid |
| Chemical Composition | Polyurethane Resin |
| Viscosity Measurement | 1200 (Part B) mPa/s, 2000 (Mixed) mPa/s, 775 (Part A) mPa/s |






caroline_s –
Packaging was slightly damaged, but product is excellent. The quality pleasantly surprised me. Perfect for my needs; I couldn’t be happier. It completely solved my problem!
Florence –
Looks even nicer in real life. Very effective; noticed a change after just one week. Pleasant to use at home. No unpleasant smell, which I really appreciate.
Pierre –
Top product, top price. Very satisfied with the purchase. Very fast shipping. Everything perfect, would buy again.
Benoît C. –
Easy to assemble.
niklas88 –
Product as expected. Perfectly as described. Exactly what I needed.
Laura –
Very effective; I noticed a change in just one week. Really noticed a difference after using it!
Clément –
Practical and useful. Good quality at a fair price.