Description
Product Details
RS PRO Black Epoxy Potting Compound plus Hardener 1 kg Twin Pack.
The all-round protection supplied by the epoxy resin potting compound is not only flame -retardant it is resistant to chemicals and water providing you with an excellent hard coating protection to your components. The posting compound, supplied as a twin pack, two compartments, one with the epoxy resin and the other contains the hardener. So simple to mix-together, just open the bag then remove the central clip and mix. The RS PRO datasheet not only explains how to mix the potting compound there are also easy to follow diagrams.
FEATURES & BENEFITS
- Flame retardant to UL94 V-0 includes Clean Flame retardant technology.
- Mix in the bag twin pack design, no user contact.
- 1 kg pack size
- High hardness potting compound.
- Excellent protection against vibration and physical shock.
- Chemical and water resistant.
- Low shrinkage ratio during the 24-hour curing process.
- Coefficient expansion 40 ppm/°C.
- Dielectric strength 16.6 kV/mm.
- Thermal conductivity 0.45 W/mK.
- Viscosity 000 mPa/s at 25°C, 9.
- Tensile strength 60 MPa.
- ROHS / UL94 Certification.
- Meets UL94 V-0 Flame retardancy.
APPLICATIONS
- General purpose.
- Outdoor application.
- LED Applications.
- Electrical components applications.
Why RS PRO?
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Pack |
| Package Size | 1 kg |
| Special Properties | Flame Retardant |
| Cure Time | 24 h |
| Hardness | 85 Shore D |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | 120°C |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Volume Resistivity | 9000 mPa∙s @23°C |
| Viscosity Description | High Viscosity |
| Odour | Characteristic |
| Dielectric Strength | 16.6kV/mm |
| Physical Form | Viscous Liquid |
| Operating Temperature Range | -40°C to 120°C |
| Chemical Composition | Epoxy Resin |






charlotte_de –
Not too big, not too small, perfect. Packaging slightly damaged, but the product is excellent. I was skeptical, but now I’ll order regularly.
Emma –
Not too big, not too small, just perfect. Better than anything I’ve tried so far. Easy to use, without making a mess.
julie_75 –
I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
Brooklyn O. –
This solved my problem completely!
Rafael –
Super value for the money.
gabriel_fr –
Very happy with the purchase, works great. Excellent product. Product as described. Fast and secure delivery.