Description
Product Details
9410 is a one-part electrically conductive epoxy adhesive. It has unlimited working time at room temperature. It bonds well to a wide variety of substrates, and offers strong chemical resistance. 9410 is designed for semi-conductor flip chip packaging as well as die attach for small chips, LEDs and diodes. It provides excellent EMI/RFI shielding and is very effective at filling in seams between metal plates. It can be readily used in manual, pneumatic and robotic dispensing processes.
Resistivity of 0.0018 Ω·cm
Unlimited working time at room temperature
Minimum cure temperature of 90 °C [194 °F]
Ready to dispense no mixing is required
Low viscosity
Unlimited working time at room temperature
Minimum cure temperature of 90 °C [194 °F]
Ready to dispense no mixing is required
Low viscosity
Specifications
| Product Material | Epoxy |
|---|---|
| Package Type | Syringe |
| Package Size | 3 ml |
| Cure Time | 1 h @ 90 °C, 30 min @ 100 °C, 7 min @ 150 °C |
| Hardness | 70 Shore D |
| Thermal Conductivity | 1.1 W/mK @ 25 °C, 1.1 W/mK @ 50 °C, 1.2 W/mK @ 100 °C |
| Maximum Operating Temperature | +145°C |
| Minimum Operating Temperature | -65°C |
| Viscosity Description | Low |
| Operating Temperature Range | -65 → +145 °C |
| Physical Form | Solid |






evelyn_sky –
Perfect for my needs; I couldn’t be happier. Great product, worth every cent.
Leon –
Received quickly. Excellent service.
jade_s –
Surprisingly good quality for the price.
julien88 –
Very satisfactory.
elena_bella –
Easy to use, no mess at all. Not too big, not too small, just perfect. The quality pleasantly surprised me. No unpleasant smell, which I really appreciate.
giulia88 –
Easy to use, without making a mess. I noticed a difference after a short time!
antonio88 –
Everything OK. Impeccable quality.