Description
Product Details
Electrolube RF Epoxy Resins
The Electrolube 250g black RF epoxy resins is a 2-part resin and encapsulating compound, supplied in a handy duo-sachet pack for easy mixing and pouring with no mess. The cured product is tough and exhibits good adhesion to a variety of substrates. It has good thermal cycling characteristics, which offers stability in applications with temperature variables.
Features and Benefits
Fast cure time at (23 °C) 12 hours
Low viscosity
Good electrical properties
High water resistance
Excellent adhesive properties
Non-toxic
Easy to use
Hardness of 70 Shore A
Operating temperature ranges between -50⁰C and 150⁰C
Low viscosity
Good electrical properties
High water resistance
Excellent adhesive properties
Non-toxic
Easy to use
Hardness of 70 Shore A
Operating temperature ranges between -50⁰C and 150⁰C
Certifications
UL approved
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
ANSI/ESD S20.20:2014
BS EN 61340-5-1:2007
Specifications
| Trade Name | ER1448 |
|---|---|
| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Water Resistance |
| Cure Time | 12 h |
| Hardness | 70 Shore A |
| Colour | Black |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |






filippo88 –
Very practical. Arrived on time.
Jakob –
Works great. Worth every cent. Feels sturdy. Works without any issues.
Savannah –
Better than anything I’ve tried before.
Daniel –
Highly recommended.
Ryan G. –
Great purchase, thank you. Simple and convenient. Super practical.
Jules A. –
Very easy to use. Everything excellent. Packaging was excellent.
tommaso_it –
Top quality, fast delivery. Very robust product. Works great.
thomas_88 –
Solid product, would buy again. Fast and secure delivery. Excellent service.
marco_s –
Works just as advertised. Very functional. Punctual service.
Madison –
This solved my problem completely! Packaging was slightly damaged, but the product is excellent. Surprisingly good quality for the price. Packaging was slightly damaged, but product is excellent.
aaron_99 –
Good customer service. Works without any issues. As expected, top-notch. No reason to complain.
Anna J. –
Better than anything I’ve tried before. Surprisingly good quality for the price. I was skeptical, but now I order regularly. I’ve been using it for 2 weeks and I already see results!
sophie_rose –
Not too big, not too small, just perfect.
rafael_x –
Everything OK. Fast shipping, great service. Works without any issues. Fast and secure delivery.
lena_sky –
Better than anything I’ve tried before. Looks even nicer in real life.