Description
Product Details
ER1448 – Black & ER1450 – White, RF Epoxy Resins
Two part epoxy resin potting and encapsulating compound supplied in handy 250g ‘duo-sachet’ pack for easy mixing and pouring with no mess. Fast curing, low viscosity epoxy resin for RF applications. The cured product is tough and exhibits good adhesion to a variety of substrates.
Good electrical properties
RF applications – dielectric constant 4.7 @10kHz
High water resistance
Excellent adhesive properties
Cure time 12 hours @ 20°C
Non toxic
Easy to use
Good thermal cycling characteristics
RF applications – dielectric constant 4.7 @10kHz
High water resistance
Excellent adhesive properties
Cure time 12 hours @ 20°C
Non toxic
Easy to use
Good thermal cycling characteristics
Specifications
| Trade Name | ER1450 |
|---|---|
| Product Material | Epoxy |
| Package Type | Pack |
| Package Size | 250 g |
| Special Properties | Water Resistance |
| Cure Time | 2 h |
| Hardness | 70 Shore A |
| Colour | White |
| Maximum Operating Temperature | +150°C |
| Minimum Operating Temperature | -50°C |
| Operating Temperature Range | -50 → +150 °C |






Noémie –
A friend recommended it to me and I’m thrilled with the purchase.
Francesca –
Very effective; I noticed a change in just one week. Packaging slightly damaged, but the product is excellent.
Gabriele –
Great item. Good build quality and reliable. Received in perfect condition. Really good value for money.
helena_s –
Better than anything I’ve tried before. No unpleasant smell, which I really appreciate. Great product, worth every cent.
alessandro88 –
Works flawlessly.
baptiste88 –
Delivery faster than expected. Top product, would definitely recommend. Easy to use and very practical. Very robust product.
stefan88 –
Very easy to use. Everything in order.